Xi'nin raporu takdirle değerlendirildi

2017-10-18 19:27:20

Xi'nin raporu takdirle değerlendirildi

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in bugün başlayan ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde sunduğu rapor takdirle karşılandı.

Xi, raporda, 18. Ulusal Kongre'den bu yana geçen beş yılın, ÇKP'nin ve ülkenin olağanüstü nitelikte ilerleme kaydettiği bir süreç olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik büyüme gücünün zayıfladığı, bölgesel çatışmalar ve çalkantıların sıklaştığı ve uluslararası sorunların şiddetlendiği bir dış ortamda, Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde ilerlediğini ve çeşitli zorlukların üstesinden gelindiğini vurgulayan Xi, reform ve dışa açılmanın ilerletilmesi ile sosyalist modern Çin'in inşasında tarihi başarılar sağlandığını belirtti.

Uzmanlardan tam not

Çin'in son beş yıl içinde gördüğü gelişmeleri Latin Amerikalı uzmanlar da takdirle değerlendirdi.

Latin Amerika Araştırmaları Derneği (LASA) Başkanı ve Peru Katolik Üniversitesi'nden Profesör Aldo Panfichi, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başladığı günün, Çinliler için güzel, önemli ve tarihi bir an olduğunu ifade etti. Panfichi, son beş yıl içinde Çin'in dünya ekonomisinin durgunluk yaşadığı koşullarda inovasyon ruhunu öne çıkararak kayda değer başarılar kazandığını söyledi.

Peru UNMSM Üniversitesi'nden Asya Araştırmaları Merkezi Başkanı Carlos Aquino, son beş yılda Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde büyüdüğü, ekonomide başarılı yapısal düzenlemeler yapıldığı yönünde görüş bildirdi. Aquino, ekonomik kazançların, siyasi istikrardan ve ÇKP'nin yolsuzlukla mücadeleyi sürdürmesinden kaynaklandığını söyledi.

Diğer Latin Amerika ülkelerinden uzmanlar ise Çin'in karşılıklı yarar ve ortak kazanç stratejisinin, Latin Amerika'nın gelişmesinde önemli rol oynadığını, birçok Avrupa ve Amerika ülkesinde ticari korumacılık eğilimi baş gösterirken, Latin Amerika ülkelerinin Çin'in istikrarlı ve dışa açık gelişiminden yarar gördüklerini belirttiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor