Çin'in demiryolu yatırımları 121 milyar doları aşacak

2017-10-18 19:08:10 CRI

Çin'in demiryolu yatırımları 121 milyar doları aşacak

Çin Demiryolları'nın yılın başında koyduğu 800 milyar yuanlık (121 milyar 40 milyon ABD Doları) sabit yatırım hedefinin aşılacağı öngörülüyor.

Economic Information Daily'de yer alan ve ismi belirtilmeyen sanayi kaynağına dayandırılan haberde, Çin'in demiryolu sektörüne yapacağı sabit yatırımların bu yıl 121 milyar 40 milyon ABD Doları'nı aşacağı ifade edildi.

Söz konusu kaynak, öngörüsüne gerekçe olarak hâlihazırda demiryolu inşası sürecini ve dördüncü çeyreğin demiryolu inşasının zirveye ulaştığı sezon olduğu gerçeğini gösterdi.

Haberde, ayrıca, ilk sekiz ayda demiryolu sektörüne Çin genelinde yapılan sabit yatırımların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 büyüyerek 453 milyar 600 milyon yuana ulaştığı bildirildi.

Çin'de, şu anda iki büyük demiryolu hattı inşa aşamasında.

Bunlardan birincisi, Çin'in doğusunda yer alan Jiangsu eyaletindeki Lianyungang-Xuzhou hattının temeli 13 Temmuz'da atıldı. Aralık 2020'de tamamlanması beklenen hattın uzunluğunun 180,39 km olacağı, toplam maliyetin de 28 milyar 170 milyon yuanı bulacağı belirtiliyor.

İkincisi ise, 8 Ağustos'ta inşasına başlanan Dunhua-Baihe hattı. 113,5 km uzunluğunda planlanan hat, dört yıl sonra tamamlandığında, Liaoning eyaletinin merkez kenti Shenyang ile Jilin eyaletinde yer alan Changbai Dağı tatil beldesi arasındaki seyahat süresi dört saate inecek.

Bunlarla birlikte, 720 km uzunluğundaki Chongqing-Kunming hattının inşasına da yıl sonuna kadar başlanması bekleniyor. Hattın inşası için ise 117 milyar yuan yatırım öngörülüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor