Xi: Yeni bir aşamada yeni görevlerle karşı karşıyayız

2017-10-18 15:06:57 CRI

ÇKP 19. Ulusal Kongresi bugün başladı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ÇKP 18. Merkez Komitesi adına bir rapor sunarak, Çin'in yeni dönemdeki gelişme planıyla ilgili genel düzenlemeleri açıkladı.

Xi, tüm parti üyelerinin orta halli refah toplumu ve çağdaş sosyalist ülke inşası hedefleri doğrultusunda çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Genel Sekreter Xi, ülkedeki 89 milyondan fazla parti üyesini temsil eden 2 bin 3oo'den fazla delegeye hitaben yaptığı konuşmada, parti üyelerinin görevinin Çin halkını mutlu ederek yeniden canlanmaya güç katmak olduğunu vurguladı. Xi, uzun vadeli çabalar doğrultusunda, Çin'e özgü sosyalizmde yeni bir çağa girildiğini söyledi.

Xi, sunduğu raporda, Çin milletinin ulu rönesansının gerçekleştirilmesinin yeni çağda ÇKP'nin tarihî misyonu olduğunu vurguladı. Bu nedenle ÇKP ve Çin halkı, 18. Ulusal Kongre'den bu yana oluşturulan “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi”ni uzun vadeli olarak geliştirmeli. Söz konusu düşüncenin hedefi, 2020 yılında orta halli refah toplumu inşasını kapsamlı şekilde tamamlama temelinde Çin'i bu yüzyılın ortasında müreffeh, güçlü, demokratik, medeni ve uyumlu bir sosyalist çağdaş ülke haline getirmek.

Xi Jinping, parti üyelerinin insanlığa yeni ve daha büyük katkılar yapmaları, kendileri için misyon edinmeleri gerektiğini belirtti.

Rapora göre Çin, barışçı gelişme yolunu kararlılıkla izleyerek, dünya halklarına ortak kader topluluğu yaratma çağrısında bulunuyor.

Müzakere, ortak inşa ve paylaşımdan oluşan küresel yönetişim düşüncesini izleyen Çin, sorumlu ülke rolünü oynayarak, küresel yönetişim sistemi reformu ve inşasına aktif şekilde katılacak.

7 gün sürecek 19. Ulusal Kongre'de geçen dönemki ÇKP Merkez Komitesi raporu, ÇKP Merkez Komitesi Disiplin Denetleme Komitesi çalışma raporu ve ÇKP Tüzüğü Değişim Taslağı'nı incelenecek.

Ayrıca yeni dönem ÇKP Merkez Komitesi ve Disiplin Denetleme Komitesi seçilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor