“Çin, dünyanın gelişmesinde ‘balast taşı'”

2017-10-17 19:04:15 CRI

“Çin, dünyanın gelişmesinde ‘balast taşı'”

Global Times Türkiye'nin Genel Yayın Müdürü, kıdemli basın mensubu Kamil Erdoğdu, Çin'in dünyanın gelişmesi ve istikrara kavuşmasının “balast taşı” olduğunu söyledi.

Kamil Erdoğdu, Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi muhabirinin sorularını yanıtladı.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) doğru liderliğinde Çin'in son beş yıl içinde büyük başarılar sağladığını ifade eden Erdoğdu, ÇKP'nin başarısının her zaman halkla iç içe olmasından kaynaklandığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin Halk Cumhuriyeti'nin kaderini değiştiren bu partinin (ÇKP), en önemli iktidar gücü, halkın yaşamını iyileştirmesi. Halkın yaşamı her geçen gün iyileştiği için ÇKP de gücünü her zaman artırdı, çünkü halkla iç içe olan bir parti. Halkın kaderini daima iyiye götürmeye çalışan bir parti, doğal olarak da gücünü pekiştirdi.”

18. Ulusal Kongre'den bu yana ÇKP'nin sıkı şekilde yönetilmesi ve yolsuzlukla mücadele çabalarının uluslararası toplumca takdirle değerlendirildiğini vurgulayan Erdoğdu, şöyle konuştu:

“ÇKP güçlenerek gidiyor, çünkü halka dayanıyor. Halka dayanmasının da temel koşulu temiz yönetim, dürüst yönetimden geçiyor ve bu konuda Xi Jinping liderliğindeki ÇKP gerçekten çok önemli adımlar attı, dünya kamuoyunda hep takdirle izlendi. Çin yönetimi yolsuzlukla mücadelede çok kararlı diyerek, herkes bu konuda takdirini belirtti.”

ÇKP 19. Ulusal Kongresi yarın başlıyor. Kongre'de Çin'in gelecek beş yılda gelişme istikrarını koruyabilmesi adına önemli kararlar alınacak. ÇKP'nin liderliğinde Çin'in gelişmesinin, dünya barışına ve gelişmesine daha büyük katkılarda bulunacağına inancını belirten Erdoğdu, şunları söyledi:

“Şunu samimiyetle söyleyeyim; Çin'in gelişimi, dünyanın gelişimini yakından ilgilendiriyor. Çin gibi ülkelerin varlığı, gelişmekte olan ülkeler için bir sigorta. Çin'in ekonomik gelişmesi dünyaya da refah getiriyor, paylaşım getiriyor. Kazan-kazan ilkesi diğer ülkelere, bunun altını özellikle çiziyorum, gelişmekte olan ülkelere de refah getiriyor. Ayrıca siyasi anlamda Çin'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde beş daimi üyeden biri olması, dünyanın ezici çoğunluğu için de bir güvence. Çünkü gerçekten Çin Halk Cumhuriyeti'nin yönetimi, dünya arenasında da daha haklının yanında bir tutum izliyor. Özellikle de uluslararası krizlerin savaş yoluyla değil, görüşme yoluyla çözülmesi yönünde adımlar atıyor her konuda. Gerek kendi bölgesinde, gerek diğer bölgelerde çatışmayı, terörü değil, bilakis birlikte yaşamayı, farklılıkları bir kenara bırakıp ortak noktaları genişletmeyi isteyen bir çizgi izliyor. Bu da dünyanın diğer ülkeleri için bir güvence.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor