“Sistematik riskleri önleme gücüne sahibiz”

2017-10-15 16:28:04 CRI

Halk Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Çin hükümetinin sistematik riskleri önleme güvencesine ve gücüne sahip olduğunu belirtti.


Çin'in Merkez Bankası konumundaki Halk Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, dün Washington'da Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) karar organı olan “Uluslararası Para ve Finans Komisyonu”na bir açıklama sundu.


Zhou Xiaochuan, Çin'in finans sektöründeki potansiyel risklerin, son yıllarda Çin ekonomisinde büyümenin yavaşlaması, yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve uluslararası finans piyasalarında yaşanan büyük dalgalanmalar gibi nedenlerden ötürü arttığını; ancak bu risklerin kontrol altında olduğunu ifade etti.


Zhou, Çin'in, finans sektöründeki sistematik riskleri önlemek için finans denetimini güçlendirerek, Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Finans İstikrarı ve Gelişmesi Komisyonu'nu kurduğuna işaret etti. Zhou ayrıca, Halk Bankası'nın makro temkinli yönetimi ve sistematik riskleri önleme görevinin pekiştirildiğine dikkat çekti.


Şu anda gölge bankaların risklerinin hafifletildiğini anımsatan Zhou, batık kredilerin nispeten düşük seviyede tutulduğunu ve kaldıraç giderme çalışmalarında da ilk sonuçların alındığını kaydetti.


Zhou, Çin ekonomisinin bu yılın ilk yarısında yüzde 6,9 büyüdüğüne ve yıl için belirlenen yüzde 6,5'lik büyüme beklentisinin büyük olasılıkla gerçekleştirileceğine işaret etti.


IMF kısa bir süre önce, bu yıl ve önümüzdeki yıla ait Çin ekonomisinin büyüme beklentilerini yüzde 6,8'e ve yüzde 6,5'e yükseltti. Böylece, Çin ekonomisinin büyüme beklentileri IMF tarafından bu yıl dördüncü kez yükseltilmiş oldu. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor