Çin, UNESCO'nun çalışmalarına katılmayı sürdürecek

2017-10-13 20:02:45 CRI

Çin'in, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun çalışmalarına aktif bir şekilde katılmaya devam edeceği açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying olağan basın toplantısında, ABD'nin UNESCO'dan çekilme kararını değerlendirdi.


Hua Chunying, UNESCO'nun eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki uluslararası işbirliğini arttırmayı, dünya barışını korumayı ve ortak gelişmeyi gerçekleştirmeyi amaçladığını belirterek, Çin'in tüm ülkelerin bu alanda katkı sağlamasını umduğunu ifade etti.


Sözcü Hua, Çin'in UNESCO'nun çalışmalarına aktif bir şekilde katılarak, örgüte olan desteğini ve diğer ülkelerle işbirliğini sürdüreceğini vurguladı.


ABD Dışişleri Bakanlığı, dün ABD'nin UNESCO'dan çekme kararı aldığını duyurmuştu. Bakanlık, UNESCO'dan "İsrail karşıtı tutumu" ve "yapısal reform ihtiyacı" nedeniyle ayrıldığını açıklamıştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "12 Ekim 2017'de Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin UNESCO'dan çekilme ve kurumda daimi gözlemci statüsünde olma kararını, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya iletmiştir. Bu, kolaylıkla alınan bir karar değildir. UNESCO'daki İsrail karşıtı tutumun devam etmesi ve kurumdaki yapısal reform ihtiyacı gibi ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansımasıdır." ifadelerine yer verilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor