“Kore Yarımadası krizi, Kuzey Kore-ABD düşmanlığı kaynaklı”

2017-10-12 19:05:51 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kore Yarımadası krizinin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ile ABD arasındaki düşmanlıktan ve karşılıklı güven eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.


Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho kısa bir süre önce, nükleer silahların görüşüldüğü bir diyaloğu asla kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, ABD'nin ülkesine yönelik düşmanca politikalarını durdurmasının diyaloğun ön şartı olması gerektiğini ifade etmişti. Kuzey Koreli bakan ayrıca, Çin ve Rusya'nın çözüm planlarının da kabul edilemez olduğunu belirtmişti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili sorulara şöyle yanıt verdi:


“Kore Yarımadası'ndaki durum, sürekli gerginleşen bir kısır döngüye girdi. Bu durum, konuyla doğrudan ilgisi bulunan Kuzey Kore ile ABD arasındaki düşmanlıktan ve karşılıklı güven eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu sorunun en etkili çözümü, ilgili tarafların haklı kaygılarının diyalog yoluyla ortadan kaldırılmasıdır. Çin ve Rusya tarafından ileri sürülen ortak çözüm planı, tarafların kaygıları üzerinde dengeli şekilde ve yeterince düşünen, haklı, mantıklı bir plan olarak; ülkelerin şu anki krizden kurtulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, barış görüşmelerinin tekrar başlatılmasına da fırsat sağlıyor. İlgili taraflar planı ciddi bir şekilde düşünerek olumlu cevap vermelidir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor