Çin: Kore Yarımadası krizinin çekirdeği güvenliktir

2017-10-09 19:07:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kore Yarımadası sorununun çekirdeğinin ve özünün güvenlik olduğunu belirtti. Hua, sorunun barışçıl şekilde çözülmesi için ilgili tarafların haklı kaygılarının dengeli şekilde giderilmesi gerektiğini söyledi.


Eski ABD başkanlarından Jimmy Carter kısa süre önce yayımlanan bir makalesinde, dünyanın Kore Savaşı'nın tekrar patlama ihtimaliyle karşı karşıya bulunduğuna değinmişti. Carter makalesinde, ABD'nin barış görüşmeleri için Pyongyang'a üst düzey delegasyon göndermesi veya bütün tarafların kabul edebileceği bir yerde uluslararası toplantı düzenleme önerisinde bulunması gerektiğini ifade etmişti.


ABD'nin başlıca talebinin, Kuzey Kore'nin bütün nükleer silahlarından ve nükleer planından vazgeçmesi olduğunu vurgulayan Hua Chunying, Kuzey Kore'nin ise en büyük kaygısının ABD'nin nükleer veya konvansiyonel silahlarla kendisine saldırması olduğunu belirtti. Hua, her iki tarafın hedefinin “güvenlik” olduğunun altını çizdi.


Kore Yarımadası'ndaki durumun şu an hâlâ çok ciddi ve karmaşık olduğuna işaret eden Sözcü, ilgili tarafların Güvenlik Konseyi'nin kararlarını uygularken, birbirini kışkırtan ve çatışmaları tırmandıran ifade ile eylemlerden kaçınarak, soğukkanlılığını korumasını ve gerginliği yumuşatmak için çaba göstermesini beklediklerini sözlerine ekledi.


Öte yandan, kısa süre önce 14 ülkede düzenlenen bir anket, katılımcıların ezici çoğunluğunun Kore Yarımadası krizinin diplomatik görüşmelerle ve barışçıl yoldan çözülmesi desteğiyle sonuçlandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor