Çin: Barış koruma harekâtına asker gönderen ülkelere saygı gösterilmeli

2017-10-06 16:30:20 CRI

Çin'in BM Daimi Heyeti Maslahatgüzarı Wu Haitao, asker ve polis gönderen ülkelerin BM'in barış koruma harekâtındaki rolüne önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Wu dün Güvenlik Konseyi'nde BM Barış Koruma Kuvvetleri'nin oluşum sorununa ilişkin olarak düzenlenen oturum toplantısında, “barış koruma askeri gönderen ülkelerin askerleri uzun zamandan beri cephede görev yaparak, BM Tüzüğü yükümlülüklerinin yerine getirilmesine destek veriyor, bu ülkeler barışa büyük katkıda bulunuyor ve fedakârlık yapıyor. BM'nin barış koruma harekâtının uzun vadeli gelişmesi asker ve polis gönderen ülkelerin çabalarına dayanıyor. Asker gönderen ülkelere saygı gösterilmelidir” diye konuştu.

Wu, Güvenlik Konseyi, sekretarya ve asker gönderen ülkeler arasındaki iletişim mekanizmasının güçlendirilerek, asker gönderen ülkelerin barış koruma işlerindeki söz haklarının artırılması gerektiğini vurguladı.

Barış koruma ilkelerine değinen Wu, barış koruma harekâtında ilgili ülkelerin egemenliğine ve fikirlerine saygı gösterilerek, bu ülkelerin emniyet kabiliyetinin güçlendirilmesine yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.

Wu, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi arasında en fazla asker gönderen ve BM'nin barış koruma harekâtına en fazla yatırım yapan ikinci ülke olarak, Çin'in dünya barışını savunma taahhüdünü yerine getirmeye ve barış koruma çalışmalarını ilerletmek için çaba harcamaya devam edeceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor