Çin'den mülteci sorunu hakkında 3 öneri

2017-10-05 16:38:52 CRI

Çin'in Cenevre'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu dün BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Yürütme Komitesi'nin 68. Toplantısı'nda Çin'in mülteci sorunundaki tutumunu açıkladı.

Ma, küresel mülteci sorununun günden günde ciddileşerek II. Dünya Savaşı'ndan bu yana en ciddi noktaya ulaştığına dikkat çekti ve insani yardımlar konusunda büyük yetersizlik bulunduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan mültecilerin, bu ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmesine ve güvenliğine büyük yük getirdiğini dile getiren Ma, bazı gelişmiş ülkelerde mültecilere yönelik dışlama duygusunun yoğunlaştığını, mülteci sorununun siyasileşme eğiliminde olduğunu belirtti.

Ma, küresel mülteci krizinin çözümüyle ilgili olarak Çin'in 3 maddelik önerisini açıkladı.

Buna göre Çin, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve mültecileri kabul eden ülkelere desteğin artırılmasını, mültecilere yönelik dışlama ve ayrımcılıkla mücadele edilirken sosyal istikrarsızlık ve dengesiz gelişme gibi köklü sorunların çözülmesini öneriyor.

İkinci olarak bu alanda uluslararası işbirliği ruhunun yaygınlaştırılmasının önemi vurgulanıyor. Üçüncü öneriyse, objektif bir tavırla tarafsızlık ilkesinde ısrar edilmesi.

Ma Zhaocu, Çin'in taahhütlerini yerine getirerek yardım önlemlerini artıracağını belirtti. Mülteci Sorununa İlişkin Küresel Anlaşma görüşmelerine etkin şekilde katılacaklarını kaydeden Ma, bu alanda istişare sürecinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaklarını da söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor