DNA'nın babası Watson Çin'le işbirliği istiyor

2017-10-04 17:10:56 CRI

DNA'nın babası Watson Çin'le işbirliği istiyor

DNA'nın babası James Watson, gen bilimi ve teknolojisinin insanlığa daha büyük fayda getireceğini ve bu konuda Çin'le işbirliği yapmayı beklediğini ifade etti.

DNA'nın ikili sarmal yapısını, fizikçi Francis Crick ile bulan ve 1962 yılında fizik dalında Nobel Ödülü'ne layık görülen James Dewey Watson, şu an insanların sağlıklarına hiçbir dönemde olmadığı kadar büyük önem verdiklerini, gen bilimi ve teknolojisinin insan sağlığına daha fazla fayda getirebileceğini söyledi.

89 yaşındaki Watson, New York'taki Cold Spring Harbor Laboratuvarı'nda (CSHL) gazetecilere verdiği demeçte, kanser hastalığını tedavi edebilecek bir plan çıkartılması ve sıradan vatandaşlarca satın alınabilecek kanser ilaçları üretilmesi olmak üzere iki büyük beklentisi bulunduğunu dile getirdi.

Çin'in Shenzhen kentindeki Dapeng Yeni Kalkınma Bölgesi'nde ABD'li bilim adamının isminin verildiği “Watson Yaşam Bilimleri ve Teknoloji Merkezi” kuruldu.

Merkezde, CSHL modeli doğrultusunda kanser ve gen araştırma laboratuvarları kurulacağını kaydeden Watson, beş yılda binlerce bilim insanının bulunduğu üst sınıf bir yaşam bilimleri merkezi oluşturulması için çalışacağına işaret etti.

Çin'deki bilimsel araştırma yetkinliğinin üst düzeylerde bulunduğuna dikkat çeken Watson, ABD'nin çeşitli büyük araştırma kuruluşlarında yaşam bilimleri alanında çalışan bilim adamlarının yüzde 15'ini Çinlilerin oluşturduğunu söyledi.

Çinli bilim adamlarının bu merkezin belkemiğini oluşturmasını beklediğini ifade eden Watson, Çin'in güçlü ilaç üretim kapasitesinin, sıradan vatandaşın maddi olarak karşılayabileceği kanser ilaçlarının üretilmesi için kolaylık sağlayacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor