Ulusal Bayram resepsiyonu düzenlendi

2017-10-01 16:29:59

Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşunun 68. yıldönümü dolayısıyla, dün akşam Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bir resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Xi Jinping, Li Keqiang, Zhang Dejiang, Yu Zhengsheng, Liu Yunshan, Wang Qishan ve Zhang Gaoli olmak üzere Çinli liderler ile bin 200'den fazla yerli ve yabancı konuk katıldı.

Resepsiyona katılan liderler ve çeşitli çevrelerden temsilciler, askeri bandonun eşliğinde Çin milli marşı olan Gönüllüler Marşı'nı söyledi.

Ardından Başbakan Li Keqiang konuşma yaparak, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Devlet Konseyi adına tüm Çinli vatandaşların bayramını kutladı; Hong Kong, Makao ve Taiwan bölgelerindeki soydaşları selamladı; Çin'in modernleşme inşasına büyük ilgiyle destek sağlayan yabancı dostlara teşekkür etti.

Başbakan Li konuşmasında, geçen 68 yıl boyunca ÇKP'nin güçlü liderliğinde tüm milliyetlere mensup vatandaşların sosyalist devrim, inşa ve reform çalışmalarında büyük başarılar elde edildiğini dile getirdi.

Li, merkezinde Xi Jinping olan ÇKP Merkez Komitesi'nin, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana çağın ihtiyaçlarına ve halkın arzusuna göre bir dizi politika çıkarıp uyguladığını ve Çin'e özgü sosyalizmi ilerlettiğini belirtti.

Li Keqiang, başarıların Çin halkını gururlandırdığını, yüce hedeflerin de her Çinli'yi çaba harcama yönünde teşvik ettiğini dile getirdi.

Ekonomideki istikrar ile canlanmanın korunması, bu hedefe ulaşılması için kalkınma anlayışında yenilik yapılması ve arz yönlü yapısal reformun gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret eden Li Keqiang, hukukun üstünlüğünün korunarak, toplumsal eşitlik ve adaletin ilerletilmesinin önemini vurguladı.

Li, “her şey halk için” şeklindeki kalkınma düşüncesi hayat geçirilerek, halka daha fazla mutluluk verilmesi için çalışacaklarını ifade etti.

Li Keqiang, Çin merkezi hükümetinin Hong Kong ve Makao özel idari bölgelerinin refahını korumada kararlı ve “Tek Çin” ilkesinde ısrarlı olduğunun, sözde “Taiwan bağımsızlığı”na asla izin verilmeyeceğinin, ayrıca bağımsız ve barışçı dış politikanın sürdürüleceğinin altını çizdi.

Li Keqiang konuşmasının sonunda, 18 Ekim'de düzenlenecek ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin, Çin'de orta halli refah toplumu inşasının tamamlanması ve Çin'e özgü sosyalizmin gelişme süreci için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, tüm vatandaşların, milletin yeniden kalkınışını öngören Çin Rüyası'nı gerçekleştirmek için ortaklaşa çaba harcaması çağrısında bulundu.

Konserin eşliğinde ÇHC'nin 68. yıldönümünü kutlayan yerli ve yabancı konuklar, Çin'e refah ve güç, halka daha fazla mutluluk, Çin ile dünya ülkeleri arasındaki dostluk ve işbirliğinde ise ebediyet dilediler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor