Çin: ABD ile işbirliğini yoğunlaştıracağız

2017-09-30 20:57:07

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi bugün Beijing'de ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la bir araya geldi.


Yang Jiechi, iki devletin ikili ilişkilerin iki ülke ve hatta tüm dünya için önemini benimsediklerine işaret ederek, Çin'in ABD ile el ele vererek, devlet başkanları arasındaki görüş birliklerini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti. Yang, karşılıklı saygı, çifte kazanç, işbirliği ilkeleri doğrultusunda anlaşmazlıkları kontrol altına almak, böylece ikili ilişkilerin doğru yönde sağlıklı ve istikralı gelişmesini sağlamak arzusunda olduklarını ifade etti.


  Yang Jiechi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kasım ayında yapacağı Çin ziyaretinin iki ülke için kritik önem taşıdığına işaret ederek, iki ülkenin ziyaretin verimli şekilde geçmesi için tüm olanakları kullanmaları gerektiğini belirtti.


İki ülkenin diplomasi, ekonomi, toplum ve kültür alanlarındaki ilk tur diyalogu sonrasındaki çalışmaları etkin şekilde yürütmeleri çağrısı yapan Yang Jiechi, yasa uygulama ve siber güvenlik diyalogun yapılması için de hazırlıkların yürütülmesinin önemine değindi. Yang, ekonomi, ticaret, ordu, yerel yönetim gibi alanlarda bağlantıyı güçlendirmek, hassas konulara rasyonel tavırla yaklaşmak ve ikili ilişkileri ileriye taşımak gerektiğini vurguladı.


Tillerson, Çin'le çeşitli alanlarda somut işbirliğini yoğunlaştırmaya, bölgesel ve küresel konularda koordinasyonu pekiştirmeye hazır olduklarını söyledi.


Tillerson, Başkan Trump'ın Çin ziyaretinin başarılı geçmesini sağlamak ve ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılması için ortak çaba harcayacaklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor