Türk medya temsilcileri Zhangjiang bilim ve teknoloji parkını gezdi

2017-09-30 18:36:52 CRI

“İpek Yolu'nda Çin-Üreten Çin” etkinliğine katılan Türk medya temsilcileri Shanghai'da Zhangjiang Yüksek Bilim ve Teknoloji Parkı'nı gezdi.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe katılan Türk medya mensupları, Zhangjiang Yüksek Bilim ve Teknoloji Parkı'nda Çin'in biyoilaç sektörü hakkında bilgi edindi.

Çin, sindirim kanalı hastalıklarının yaygın olduğu bir ülke, mide hastalığı ise en sık rastlanan sindirim kanalı hastalığıdır. Sindirim hastalıklarının erken teşhisi zor olduğu için sağlık kontrolü büyük önem taşıyor.

Çinli Anhon şirketi bir gastroskop (midegörür) sistemi geliştirdi. Bir kişi normal bir hap büyüklüğündeki bir robotu yutarak acısız ve yarasız bir gastroskop kontrolü yapılabiliyor. Küçük robot insanın vücuduna girdikten sonra derhal binlerce net fotoğraf tıp cihazına gönderilebiliyor ve stok edilebiliyor. Bu yöntem büyük sağlık data platformuyla birleştirilince uzaktan gastroskop kontrolü sağlanabiliyor.

Türk medya temsilcilerinden Ahmet Emin Yılmaz, geziden sonra şaşkınlığını gizleyemedi. Yılmaz, Çin'in imalat sektörünün çok ileri seviyeye ulaştığını, ancak sağlık alanında bu kadar akıllı ürün üretebileceğini hiç düşünmediğini belirtti. Yılmaz, evrim niteliğindeki bu icadın ve diğer Çin ürün ve hizmetlerinin Türkiye'ye tanıtılmasını beklediğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor