Çin: ABD'nin sözlerini eyleme dönüştürmesini istiyoruz

2017-09-30 16:01:39

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD'nin defalarca yinelediği “dört hayır” sözünü takdirle değerlendirdiklerini ve ABD'nin bu söylemi eyleme dönüştürmesini beklediklerini söyleyerek, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC, Kuzey Kore) aynı yönde ilerlemesini istediklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu ve Pasifik Bölgesinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Susan Thornton, 28 Eylül'de ABD Senatosu'ndaki bir toplantıda, KDHC'yi müzakere masasına geri çekmek için bu ülkeye baskı yaptıklarını belirtmişti. Susan Thornton, ABD'nin KDHC'ye uyguladığı stratejinin çok net olduğunu ve KDHC yönetiminin değişmesini veya çökmesini, yarımadada birleşme sürecinin hızlandırılmasını, ateşkes anlaşmasında belirlenen askeri ara hattın kuzeyinde asker konuşlandırılmasını ve KDHC halkının acı çekmesini istemediklerini ifade etmişti.

Lu Kang, dün düzenlenen basın toplantısında, son günlerde ilgili tarafların Kore Yarımadası nükleer sorununun diyalog ve müzakere yoluyla çözümü yolunda olumlu sinyaller verdiklerini söyledi. Lu Kang, diyalog ve barış görüşmesi için uygun koşullar yaratılmasını ümit ettiklerine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor