İpek Yolu heyeti geleceğin kenti Shanghai'de

2017-09-29 10:43:28 CRI

  "İpek Yolu'nda Çin-Üreten Çin" etkinliği kapsamında Türkiye'den gelen medya temsilcilerinin Shanghai'daki programı, Taizhou ve Dongyang kentlerindeki temaslarının ardından dün başladı.

   Konuk heyet, gün boyu Çin Uluslararası Kültürel Ticaret Merkezi ve Shanghai Serbest Ticaret Pilot Bölgesi'nde Çinli uzmanlardan son teknolojik gelişmeler, danışma hizmetleri ve genetik veri konularında bilgi aldı.


    Shanghai hakkındaki ilk izlenimleri sorulan Milliyet gazetesi temsilcisi Gökhan Gültekin Karakaş, nüfus ve şehircilik açısından 2040 yılı şimdiden planlanan Shanghai'nin, geleceğin kenti olduğunu belirtti.


     Misafirler ilk olarak, Shanghai'daki özel lokasyon ve temel tesislerin avantajlarını kullanarak, kültürel alanda eserler yayınlayan şirketleri destekleyen Çin Uluslararası Kültürel Ticaret Merkezi'ni ziyaret etti. İlgili kuruluş, kültürel şirketlere ihracat, ürün lansmanı, tesis kiralama, danışma hizmetleri, telif alışverişi ve tasarım gibi birçok alanda hizmet veriyor.


    Shanghai Serbest Ticaret Pilot Bölgesi'nde Türk gazetecileri en çok etkileyen, Ankon Medikal Teknoloji şirketi oldu. Şirket tarafından 2013 yılında geliştirilen, endoskopi alanında devrim niteliğindeki teknoloji, uygulamalı olarak tanıtıldı.


    Tıbbi ekipmanlar üreten şirketin son ürünü kapsül şeklindeki mini robot kamerayı yutan hastanın sindirim sistemi, uzmanlar tarafından canlı olarak izlenebiliyor. Ayrıca manyetik olarak yönlendirilebilen kapsül robot, olası hastalıkları erken teşhis ederek, ulusal sağlık harcamalarında büyük oranda tasarruf sağlayabiliyor.


      Bursa Olay gazetesi temsilcisi Ahmet Emin Yılmaz, manyetik kontrollü endoskopi kapsül robotunu, diğer deyişle yapay zekanın mikro organizmaya dönüştüğünü gördüğünde çok şaşırdığını dile getirdi. Bu yöntemin geleneksel mide muayenesine göre tedaviyi kolaylaştırdığına işaret eden Yılmaz, şirketin gelecek yıl piyasaya süreceği zayıflatma kapsül robotunu sabırsızlıkla beklediği söyledi.


    Vücut içi gözlem robot sistemleri icat eden ilk şirket olan Ankon Medikal Teknoloji'de, Çin'in ileri teknoloji uzmanları ve Silikon Vadisi'nden deneyimli doktorlar bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor