“Çin-ABD Toplumsal ve Kültürel Diyaloğu Bildirisi” yayınlandı

2017-09-29 10:11:36 CRI

“Çin-ABD Toplumsal ve Kültürel Diyaloğu Bildirisi” dün Washington'da yayınlandı.


Bildiride, söz konusu diyaloğun taraflar arasında samimi temaslar yapılması için önemli bir platform sağladığına dikkat çekildi. Tarafların bu vesileyle, her iki ülkenin halklarının hak ve çıkarlarını ilgilendiren politika ve önlemleri derinlemesine ele alacağı kaydedildi.


Geçen onlarca yıl içinde, iki ülke arasında toplumsal ve kültürel alanlardaki değişimlerin, karşılıklı anlayışı etkili bir şekilde pekiştirdiğine işaret edilen bildiride, bu değişimlerin iki ülke halkları arasındaki mesafeleri de kısalttığı ifade edildi.


Bildiride, iki ülke halkları arasındaki temasların, karşılıklı anlayış ve güveni arttırmanın yanı sıra, iki ülke arasındaki ortaklık ilişkisini de sağlamlaştırdığı belirtildi. Çin-ABD Toplumsal ve Kültürel Diyaloğu'nun, iki ülkenin önümüzdeki 50 yıl içinde birlikte yaşama ve kazanımlardan birlikte yararlanma anlayışını yansıttığına vurgu yapıldı.


Çin-ABD ilişkisinin dünyanın en önemli ikili ilişkilerinden biri olduğuna dikkat çekilen bildiride, tarafların toplumsal ve kültürel alanlardaki işbirliğinin iki ülke halklarının mutluluğunu arttıracağına işaret edildi.


Bildiride, ikili işbirliği sayesinde iki ülkenin eğitim kalitesinin yükseltileceği, kültürel değişimin hızlandırılacağı, hastalıkların yayılmasının önleneceği ve doğal çevrenin korunacağı kaydedildi.


İlk tur Çin-ABD Toplumsal ve Kültürel Diyaloğu, Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un ortak başkanlığında dün Washington'da yapıldı.


Söz konusu diyalog, eğitim, bilim ve teknoloji, çevre koruma, sağlık, toplumsal gelişme ve yerel kültürel işbirliği olmak üzere 7 alanı kapsayarak, taraflar arasındaki toplumsal ve kültürel değişimi hızlandırmayı amaçlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor