Yeditepe Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü açıldı

2017-09-28 10:31:03 CRI

Çin Nankai Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi ortaklığında kurulan Konfüçyüs Enstitüsü'nün açılış töreni dün gerçekleşti. 


Açılış konuşmasını, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Canan Aykut Bingöl yaptı. Bingöl konuşmasında, on yıldır bu konuda çalışmalar yapıldığını ve Çince derslerinin devam ettiğini belirterek, Nankai Üniversitesi'ne desteğinden ötürü teşekkür etti. 


İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ise konuşmasında, ilk astronot aya ayak basınca, "benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım demişti, bu açılış da böyle bir adım ve burası ülkemin insanının 7 bin kilometre ötedeki bir halkın dilini öğrenmesini sağlayacak" dedi.


Dalan, eski İpek Yolu'nun Çin'den başlayıp İstanbul'da sona erdiğini, bu ilişkinin çok önem taşıdığını ve İpek Yolu'yla gelen tüccarlar ile Avrupa'dan gelen tüccarların buluşma noktasının Kapalı Çarşı olduğunu dile getirdi. Dalan, “burası dünyanın buluşma merkeziydi" ifadelerini kullandı.


O zamanlarda devletlerin sınırlarının şimdiki kadar kesin bir şekilde kapatılmamış olduğunu, ama günümüzde ayrılıkçılığın çok arttığını vurgulayan Bedrettin Dalan, M.Ö. 500'de Konfüçyüs'ün hepimizin bir olduğunun farkına vardığını hatırlatarak, kavgayı değil, sevgiyi paylaşmanın yolunun da karşılıklı olarak dil öğrenmekten geçtiğini söyledi.


Nankai Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yang Kexin konuşmasında, iki ülke arasındaki politik, ticari ve kültürel iletişimde büyük rol oynayacağını düşündüğü Konfüçyüs Enstitüsü'nün, Nankai Üniversitesi'nin de desteğiyle daha iyi bir konuma geleceğini dile getirdi.


Çin'in İstanbul Başkonsolosu Qian Bo'nun törende okuduğu Çin Konfüçyüs Enstitüsü'nden gelen tebrik mektubunda, Çin-Türk dostluğunu pekiştiren tüm girişimleri kutladıklarını, Nankai ve Yeditepe üniversitelerinin el ele Çin-Türk ilişkilerine büyük katkı sağlayacağını düşündükleri ifade edildi.


Son olarak da Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang yaptığı konuşmada, yeniliği benimseyen Nankai Üniversitesi ile Atatürk ilkelerine bağlı, laik, inovasyon ve teknoloji bilen gençler yetiştiren Yeditepe Üniversitesi'nin el ele vererek Konfüçyüs Enstitüsü'nü kuruşunu, "sağlam adımlar uzağa götürür" deyimiyle açıkladı.


Büyükelçi Yu, dünyanın çoklu kültüre entegre olduğu dönemde dil öğrenmenin önem kazandığını ve farklı ırklar ile inanç sistemlerine sahip olan ülkelerin birleşebileceğini vurguladı. 


Sahnede kurdelenin de kesildiği açılış törenine ayrıca, Çin Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhu Zihao, Çin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Su ile Yeditepe ve Nankai Üniversitesi'nin yanı sıra, Okan Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nin Konfüçyüs Enstitüsü'nden de yetkililer ile öğretim görevlileri katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor