Kissinger: ABD ve Çin dostlukta ve işbirliğinde ısrar etmeli

2017-09-27 10:25:01 CRI

ABD ziyaretine devam eden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, önceki gün New York'ta ABD eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger'in kendisinin onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.


Taraflar yemekte, Çin ile ABD arasındaki dostane iletişim hakkında fikir alışverişinde bulundu.


Liu Yandong, bu yılın eski ABD başkanlarından Richard Nixon'un Çin'i ziyaret etmesinin ve “Shanghai Açık Bildirisi”nin açıklanmasının 45. yıldönümü olduğuna işaret ederek, Dr. Kissinger'in bu tarihi olayın sürecine katıldığını hatırlattı.


Liu, Çin-ABD ilişkilerinin çeşitli zorluklara rağmen 45 yıl boyunca devamlı olarak ilerlediğini vurguladı.


Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nin kısa bir süre içinde düzenleneceğini dile getiren Liu, toplantının Çin halkının siyaset hayatındaki önemli bir olay olduğu gibi, ABD dahil dünya ülkeleri ile iletişimin ve işbirliğinin güçlendirilmesine de dinamizm sağlayacağına dikkat çekti.


Liu, Çin'in ABD'yle birlitke Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump arasında varılan önemli fikir birliklerini hayata geçirerek, birbirine saygı gösterme, karşılıklı yarar, işbirliğini genişletme ve fikir ayrılıklarını kontrol etme temelinde ikili ilişkileri sağlıklı şekilde ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.


Henry Kissinger ise, Çin'in gelişmesinde son yıllarda gözle görülür başarılar kaydedildiğini ve uluslararası konumu ile etkisinin de günden güne yükseldiğine işaret etti.


Kissinger, iki büyük ülke olarak ABD ile Çin arasındaki işbirliğinin dünya barışı ve kalkınması için büyük bir önem taşıdığını dile getirdi.


Kissinger son olarak, dünyaki durumun ve ABD-Çin ilişkilerinin kritik dönemde bulunduğu bugünlerde, iki ülkenin dostluk ile işbirliğini ortak hedef olarak belirlemesi ve bu hedefe ulaşmak için çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor