Türk gazeteciler ahşap oymacılık müzesini gezi

2017-09-26 19:49:03

Çin'in kenti Dongyang'ahşap oymacılıkla meşhur da bulunan "İpek Yolu'nda Çin - Üreten Çin” ekibi şehirdeki Çin Ahşap Oymacılığı Müzesi ve sanat atölyelerindeki eserler hakkında bilgi edindi.


Maddi olmayan kültürel miras niteliğinde sanat eserleri yapan Lu Guangzheng'ın “Parmakların Ucundaki Sanat Mirası” isimli sergisini gezen Türk gazeteciler, Lu ustayla sohbet etme imkanı buldu. 73 yaşındaki Lu Guangzheng, kendisini izleyen misafirlerin önünde hünerli elleriyle ahşaba çeşitli desenler işledi.

Yekpare kütüklerin üzerinde yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonucunda ortaya çıkan eserler yüksek fiyatlara sanatseverler tarafından satın alınıyor.

Konukların Dongyang'daki bir sonraki durağı Beihouzhou köyü oldu. Köy sakinlerinin ürettiği el yapımı ürünleri inceleyen misafirler ardından geleneksel kıyafetleriyle dans eden ekibin gösterisini izledi.

Çin Uluslararası Radyosu, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile ilgili kentlerin belediyelerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen söz konusu etkinlik, Türk halkının, Çin'in toplumsal ve ekonomik gelişmeleri ile Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifini daha iyi tanımasını amaçlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor