Asya Kalkınma Bankası'ndan gelişme raporu

2017-09-26 18:54:01 CRI

Asya Kalkınma Bankası, 2017 Asya Gelişme Perspektifi raporunu bugün açıkladı.

Rapora göre küresel ticaretin yeniden canlanması ve Çin ekonomisindeki artış eğiliminin beklenen seviyeyi aşması sayesinde, Asya-Pasifik bölgesindeki ülkeler, özellikle gelişmekte olan ekonomiler 2017 ve 2018 yıllarında istikrarlı büyümeyi koruyacak.

Raporda Çin için bu yıl ve önümüzdeki yıl ekonomik büyüme beklentisi, Nisan ayında yayınlanan rapora göre 0,2 puan yukarıya çekilerek, 2017 için yüzde 6,7 ve 2018 için yüzde 6,4 seviyesine yükseltildi.

Raporda ayrıca, Çin'in bekleneni aşan ekonomik performansının Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik büyüme beklentisini de yükselteceğine dikkat çekildi.

Raporda, genişleme mali politikası ve dış talebin artmasının, Çin ekonomisinin büyümesini sağlayan unsurlardan biri olduğu, ülkede arz yönlü reformun da ilerletilmekte olduğu belirtildi.

Asya'daki gelişmekte olan ekonomilerin bu yıl için ekonomik büyüme tahminleri yüzde 5,7'den yüzde 5,9 yükseltildi. Bu ekonomilerin önümüzdeki yıl için ekonomik büyümeleriyse yüzde 5,8 olarak öngörüldü.

Rapordaki analizlere göre, başlıca sanayi ülkelerinde ekonominin yeniden canlanması sayesinde, küresel ticarette yükseliş görülecek.

Asya-Pasifik bölgesinde yılın ilk 5 ayında ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11 artarken, ithalattaki artış oranı ise yüzde 17'ye ulaştı.

Öte yandan, raporda dünyanın başlıca sanayi ülkelerine yönelik ekonomik beklentiler de yükseltildi. Bu yıl ve önümüzdeki yıl ABD, Japonya ve Avro bölgesindeki ülkeler dahil başlıca sanayi ülkelerinin ekonomik büyüme hızlarının yüzde 2'ye ulaşması bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor