Çin Başbakan Yardımcısı Alaska'da

2017-09-26 10:39:23 CRI

“Çin-ABD Sosyal ve Kültürel Diyaloğu”nun ilk turuna katılmak üzere ABD'ye giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, Alaska Vali Yardımcısı Byron Mallott'la görüştü.


Liu, bu ABD ziyaretinin, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Mar-a-Lago Malikanesi'nde varılan önemli fikir birliklerini yerine getirerek, Çin-ABD Sosyal ve Kültürel Diyalogu'nun ilk turunu yapmayı amaçladığını belirtti.


Liu, Çin'in ABD'yle kültürel değişimi genişletmeye ve ikili ilişkilerin kamuoyu ile sosyal temelini sağlamlaştırmaya hazır olduğunu söyledi.


Liu, Çin'in Alaska'yla olan yerel işbirliğini güçlendirmeye büyük önem verdiğine işaret etti. Liu, iki tarafın Xi Jinping'in Nisan ayında Alaska'ya geldiğinde ortaya koyduğu öneriye göre ticaret, yatırım, enerji, turizm, balıkçılık ve kış sporları gibi alanlardaki işbirliğini genişletmesi gerektiğini ifade etti.


Liu, Çin hükümetinin önümüzdeki beş yıl içinde Alaska'daki gençlerin Çin'e okumaya gelmelerini teşvik etmek amacıyla 100 öğrenciye burs vereceğini kaydetti.


Byron Mallott ise, Xi Jinping'in Nisan ayında Alaska'ya yaptığı ziyaretin idari yönetim ve halk için çok önemli bir olay olduğuna işaret etti.


Mallott, Liu'nun Alaska'yı ziyaret etmesinin ve şu an Alaska Valisi Bill Walker'in Çin ziyaretinde bulunmasının Alaska ile Çin arasındaki ilişkilerin günden güne yoğunlaştığını yansıttığını söyledi.


Burslardan ötürü Çin'e teşekkür eden Mallott, bunun Alaska halkının, özellikle gençlerinin Çin'e yönelik anlayışı ve sevgisini arttırabileceğine inandığını ve Alaska'nın Çin'le çeşitli alanlardaki değişimi ve işbirliğini genişletmek istediğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor