Çin-Rusya ortak deniz askeri tatbikatı sona erdi

2017-09-25 15:34:48 CRI

Çin ve Rusya donanmalarının ortaklaşa gerçekleştirdiği askeri tatbikat bugün sona erdi.


Tatbikatın kapanış törenine, Çin tarafının komutanı Çin Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tian Zhong ve Rus tarafının komutanı Rusya Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Aleksandr Fedotenkov katıldı.


Tian Zhong törende yaptığı konuşmada, tatbikata Çin ve Rusya'nın dört büyük gemi filosunun katıldığını ve tatbikatın daha geniş alanı kapsadığını ifade etti.


Tian, tatbikat içeriklerinin daha derin, organizasyonun standardının daha iyi, haberleşme sisteminin ise daha pürüzsüz olduğunu ve bu durumun Çin-Rusya ortak deniz tatbikatının daha yüksek seviyeye çıktığının bir göstergesi olduğunu belirtti.


Aleksandr Fedotenkov ise, iki donanmanın ortak hedefinin küresel deniz güvenliği ile istikrarını korumak olduğuna işaret etti.


İki deniz kuvvetinin tatbikat süresince sıkı işbirliği yaparak, çeşitli görevleri başarıyla tamamladığını dile getiren Fedotenkov, özellikle tatbikatın ikinci aşamasında gerçekleşen kurtarma faaliyetlerinin iki taraf arasındaki eşgüdüm ve iletişim seviyesinin daha da yükseldiğini yansıttığını ifade etti.


Söz konusu askeri tatbikat, Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkilerini sağlamlaştırmayı ve iki ordu arasındaki dostluk ile somut işbirliğini derinleştirmeyi hedefliyor.


Ayrıca, iki ülkenin deniz kuvvetlerinin denizdeki tehditleri beraber göğüslemesinin yanı sıra, bölgesel istikrarı birlikte koruma yeteneklerini güçlendirme ve iki tarafın denizdeki ortak harekatının organizasyonu ile komutanlık seviyesini yükseltme konuları da tatbikatın diğer amaçları arasında yer alıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor