Çinlilerin yüzde 84'ü sokağa nakitsiz çıkabiliyor

2017-09-24 16:34:57

Wechat Pay tarafından yayımlanan rapora göre, Çin halkının yüzde 84'ü üzerinde hiçbir nakit para olmadan dışarı çıkmakta bir sakınca görmüyor.

Çin'in sosyal medya devlerinden Tencent grubu, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta önceki gün düzenlenen 3. Akıllı Şehirler ve E-Hükümet Üzerine Asya-Pasifik Bölgesel Forumu'nda Çin'de 2017 yılında mobil ödeme kullanımına dair bir rapor yayımladı.

Çin'deki 324 kentten 6 bin 596 kişinin katılımıyla hazırlanan rapora göre, Çin halkının en az yüzde 40'ı, 100 yuanın (15 ABD Doları) altında nakit parayla sokağa çıkıyor. Katılımcıların yüzde 14'ü ise tamamen nakitsiz yaşama geçtiklerini belirtiyor.

Rapora göre, katılımcıların yüzde 84'ü evden çıkarken yanına hiç nakit para almamakta bir mahzur görmezken, katılımcıların yüzde 4'ü bunu yapamayacağını, yüzde 12'si ise yaparsa rahat hissetmeyeceğini söylüyor.

Raporu hazırlayan Tencent grubu, aynı zamanda Çin'in en büyük sosyal medya platformlarından WeChat ve mobil ödeme altyapı sağlayıcısı WeChat Pay'i de bünyesinde barındırıyor.

WeChat Pay sınır ötesi işleri sorumlusu Yin Jie, forumda yaptığı konuşmada, WeChat Pay'in Çin'de mobil ödeme için dev bir temel attığını, ülkedeki akıllı yaşam uygulamalarını dünyada en ileri noktalara taşıdığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor