Çin ve İran dışişleri bakanları görüştü

2017-09-22 20:57:39

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı sırasında İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede Çin ve İran'ın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu hatırlatarak, İran'da görevine yeni başlayan hükümetle birlikte ikili somut işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, kadim İpek Yolu üzerindeki önemli bir ülke olan İran'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine olumlu yaklaşımını takdirle değerlendirdiklerini, bu çerçevedeki işbirliğinde yeni kazançlar elde edilmesini umduklarını ifade etti.

Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerini dile getiren İran Dışişleri Bakanı Zarif, Çin'in İran'daki yatırımlarını genişletmesini olumlu karşıladıklarına işaret etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifine kararlılıkla destek verdiklerini belirten Zarif, bu inisiyatif çerçevesindeki işbirliği için Çin ile bakanlıklar arası temas mekanizması kurduklarını ve ilgili çalışmaları bir an önce Çin tarafıyla kenetlemeyi istediklerini açıkladı.

Bakan Zarif ayrıca, İran'ın kendi coğrafi konumunun avantajını kullanarak, Kuşak ve Yol'un inşasında önemli rol oynamayı ümit ettiğini söyledi.

Görüşmede, İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmaya da değinen Wang Yi, bu anlaşmanın ciddi bir uluslararası anlaşma olduğunu ve mevcut durumda bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Çinli bakan, ilgili taraflarla birlikte anlaşmayı hayata geçirmeye ve Arak Ağır Su Reaktörü projesini yürütmeye hazır olduklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor