Çin: BRICS ülkeleri çok taraflılıkta ısrarcı olmalı

2017-09-22 18:55:17

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, BRICS ülkelerinin, çok taraflılık bayrağını yukarıda taşıyarak bu konudaki çalışmaları ilerletmeleri gerektiğini vurguladı.

Bakan Wang, New York'ta düzenlenen BM Genel Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, çok taraflılığın, tarihî bir seçim ve güncel bir ihtiyaç olduğu gibi, geleceğin de mecburi istikameti olduğuna dikkat çekti.

Tek taraflılığın uygulanamaz olduğunu söyleyen Wang Yi, tek taraflı yaptırımların, insanların güven ve desteğini kaybederken, tek taraflı kuvvet kullanımının da büyük tehlikeler taşıdığını ifade etti.

Son dönemde birçok uluslararası sorunun BM Tüzüğü'ne uyulmamasından kaynaklandığını kaydeden Çinli bakan, BRICS ülkelerinin, tüzükte belirlendiği üzere, çatışmaların önlenmesi ve barışın korunmasının yanı sıra, Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenliği koruma yönündeki başlıca sorumluluğunun güçlendirilmesini sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Son yıllarda BRICS ülkeleri arasında güvenlik temsilcilerinin ve dışişleri bakanlarının belli aralıklarla görüşmesine dair mekanizmalar kurulduğuna işaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang, beş ülkenin BM ve G20 içinde olduğu gibi, New York'ta, Cenevre'de ve Viyana'da, gerek siyaset ve kalkınma gerekse insan hakları sorununda “tek ses” çıkartması gerektiğini söyledi. Wang, BRICS ülkelerinin önemli uluslararası ve bölgesel sorunların ele alınmasında “BRICS planını” ortaya koyarak “BRICS girişiminde” bulunmasının önemini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor