BRICS dışişleri bakanları toplandı

2017-09-22 15:45:50 CRI

BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları, New York'ta devam eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) sırasında bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, BRICS Xiamen Zirvesi'nde alınan, daha yoğun, geniş ve kapsamlı ortaklık ilişkisi geliştirme ve ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliğini derinleştirme kararlarına vurgu yaptı. Ayrıca, “BRICS+” tarzındaki işbirliği modelini yaygınlaştırma ve böylece BRICS işbirliğinin 2. on yıllık parlak dönemini başlatma kararlarını hatırlattı. Wang, şu an öncelikli görevin söz konusu kararları hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Bakan Wang Yi, dünya barışı ve kalkınmasının korunmasında önemli bir güç olan BRICS ülkelerinin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer kriz ile Suriye ve Afganistan gibi sorunların siyasi yöntemle çözülmesi için katkı sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Wang, dünya ekonomisinin önemli bir itici gücü olan BRICS ülkelerinin, çok taraflı ticaret sistemini korumasının ve küresel ekonomik yönetişimdeki reformu ilerletmesinin önemine dikkat çekti.

Ayrıca, BRICS ülkelerinin uluslararası konularda BM'in çekirdek rolünü koruması, çok taraflılığı desteklemeye devam etmesi ve eşgüdümü arttırması gerektiğini dile getirdi.

BRICS ülkelerinin diğer dışişleri bakanları ise, çeşitli alanlardaki işbirliğini derinlemesine geliştirmeyi, diğer yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki eşgüdümü güçlendirmeyi ve dünya barışı ile ortak kalkınma için daha büyük katkı yapmayı arzuladıklarını ifade ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor