Wang Yi, BMGK'de konuştu

2017-09-22 15:30:49

  Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) Genel Tartışma Toplantısı'nda bir konuşma yaparak, Çin'in önemli küresel faaliyetleri hakkında bilgi verdi.


Wang Yi konuşmasında, BM'nin insanlığın barışı ve gelişmesi için yeri doldurulamaz ve gözle görülür katkılar sağladığına işaret etti ve buna rağmen, her yere barış, gelişim ve onur kazandırılması hedefinin hâlâ gerçekleştirilemediğini vurguladı.


Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in işbirliği ve karşılıklı kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler kurulması ve “Ortak Kader Topluluğu” oluşturulması yönünde öneride bulunduğuna, dolayısıyla soruna “Çin çözümü” getirdiğine dikkat çekti.


Xi Jinping'in önerisinin uluslararası toplumda geniş yankı uyandırdığını ifade eden Wang, önerilerin büyük destek aldığını, ve tüm dünya ülkelerinin ortak hedefi haline geldiğini söyledi.


BM'nin küresel işlerde öncü rol oynaması ve dünya barışının koruyucusu olması gerektiğine işaret eden Wang Yi, aynı zamanda BM'nin “2030 Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri”ne ulaşılması için aktif rol oynaması çağrısı yaptı.


Wang Yi konuşmasında, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun, Suriye krizi, Filistin sorunu, terörle mücadele, iklim değişikliği, mülteci sorunu, küresel yönetişim ve küreselleşme gibi konularda Çin'in tutumları hakkında bilgi verdi.


Çin'in öteden beri barışın koruyucusu olduğuna dikkat çeken Wang, Kore Yarımadası nükleer sorununun çözülmesi için sürekli katkı sağladıklarına vurgu yaptı


Çin'in her türlü zorluğa rağmen, Yarımada'nın nükleer silahlarından arındırılması konusunda ısrarlı olacağına işaret eden Wang Yi, yerkürede nükleer silaha yeni bir ülkenin bulunmaması gerektiğini kaydetti.


Wang Yi konuşmasında, Çin'in ilerlemesinin barış, gelişme ve yönetim konularında dünyaya daha fazla yarar getireceğinin altını çizerek, Çin'in dünya barışının dayanaklarından ve çok taraflılığının itici güçlerinden olduğunu ifade etti.


Wang Yi, insanlığın daha parlak bir gelecek kucaklaması için diğer ülkelerle ortak çaba harcayacaklarını söyledi.  


Öte yandan Wang Yi aynı gün, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Wang, BRICS'in yeni yükselen ve gelişmekte olan ülkeler arasında önemli işbirliği mekanizması olduğuna işaret ederek, BRICS ülkelerinin işbirliğini yeni bir düzeye taşıması gerektiğini belirtti.     

      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor