Çin'den barış gücü harekâtlarında reforma destek

2017-09-21 11:03:26 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda düzenlenen barış gücü harekâtlarına dair üst düzey toplantıya katıldı.

Bakan Wang toplantıda yaptığı konuşmada, barışı koruma misyonlarında yeni sorunlar ve sınamalarla karşı karşıya bulunulduğunu, bu alanda makul bir reformun yapılmasını desteklediklerini belirtti.

Wang, barışı koruma harekâtlarının; egemenlikler arası eşitlik, birbirinin içişlerine karışmama ve anlaşmazlıkları barışçı şekilde çözme gibi uluslararası ilişkilere dair başlıca ilkeler temelinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı Afrika ülkelerinin ulusal barış ve güvenliklerini korumada çeşitli sorunlarla yüz yüze geldiğini hatırlatan Wang Yi, uluslararası toplumun, özellikle BM'nin, Afrika Birliği'yle barışı koruma alanındaki işbirliğini kapsamlı olarak güçlendirerek, Birliğe zamanında ve etkili yardımlar sağlamasını istedi.

Wang Yi, Çin'in barışı koruma harekâtlarına katılımı hakkında da bilgi verdi. Buna göre, Çin, bu harekâtlara en çok asker gönderen ülkelerden biri ve en fazla finansman sağlayan 2. ülke konumunda. Çin, bugüne kadar 35 bin asker ve 2 bin 700 polisi çeşitli bölgelerdeki barışı koruma harekâtlarına gönderdi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2015 yılında BM Barışı Koruma Zirvesi'nde Çin'in yeni destek önlemlerini duyurmuştu. Wang Yi, bu önlemlerin hâlihazırda hayata geçirilmekte olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor