Xi Jinping, Singapur Başbakanı ile görüştü

2017-09-20 20:29:42

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesini ziyaret eden Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile bugün başkent Beijing'de bir araya geldi.

Görüşmede, üst düzey temasları korumanın iki ülkenin önceki nesildeki liderlerince tesis edilen bir gelenek olduğunu hatırlatan Xi, bunun Çin ile Singapur arasındaki yakın ilişkileri yansıttığını da belirtti.

Xi, Lee'nin ziyaretinin, iki taraf arasındaki geleneksel dostluğu derinleştireceğine ve ikili işbirliğini geliştireceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, karşılıklı siyasi güvenin güçlendirilmesi ve ikili ilişkilerin sıkılaştırılmasının, iki ülke ve halkın çıkarlarıyla örtüşmenin yanında, bölgesel ve küresel ölçekte barış, istikrar ve refaha da fayda sağladığını dile getirdi.

İki tarafın, karşılıklı anlayış ve saygı ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalmalarını isteyen Xi Jinping, iki ülkenin birbirlerinin temel çıkarları ve başlıca kaygılarıyla ilgili meselelerde karşılıklı desteği sürdürmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Singapur Başbakanı Lee, görüşmede ikili ilişkilerin ilerletilmesi hususunda Xi Jinping ile tamamen hemfikir olduğunu belirtti.

Singapur'un Tek Çin politikasını izlediğinin ve Taiwan'ın bağımsızlığına karşı çıktığının altını çizen konuk lider, istikrarlı ve müreffeh bir Çin görmeyi umduklarını ifade etti.

Çin'e üç günlük bir resmî ziyaret gerçekleştiren Lee, dün de Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir araya gelmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor