Çin ve İngiltere dışişleri bakanları görüştü

2017-09-20 15:15:54

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün BM'nin New York'taki genel merkezinde İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.


Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, bu yıl Çin ve İngiltere arasında diplomatik ilişkilerin 45. kuruluş yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin el ele verip üst düzey temasları yoğunlaştırmak ve somut işbirliğini pekiştirmek suretiyle ikili ilişkilerinin altın dönemini derinleştirmeleri gerektiğini vurguladı.


Wang Yi, Kuşak ve Yol inisiyatifine verdiği destekten dolayı, İngiltere'ye teşekkür etti. İki ülkenin Dünya Ticaret Örgütü öncülüğünde çok taraflı küresel ticaret sistemini koruma, dışa açık küresel ekonominin inşası ve ticari korumacılığa karşı çıkma konularında diğer ülkelere olumlu mesaj vermelerinin ehemmiyetine vurgu yapan Wang Yi, ayrıca İngiltere'nin Çin şirketleri için daha elverişli bir ticaret ortamı oluşturmaları gerektiğini vurguladı. 


Johnson görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve İngiltere'nin bir dizi önemli küresel konuda aynı veya benzer tutum sergilediklerini söyleyerek, bilhassa serbest ticaret, dışa açık piyasa gibi hususlarda ortak çıkarlara sahip olduklarını belirtti.


İngiltere'nin Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğini dile getiren Johnson, çeşitli alanlardaki işbirliğini yeni düzeye taşıyarak ikili ilişkilerin altın dönemini daha da ileriye götürmeye hazır olduklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor