Wang Yi ile BM Genel Kurulu Başkanı bir araya geldi

2017-09-19 11:50:00

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile 72. BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajcak BM Genel Kurulu sırasında New York'ta bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Çin'in otorite ve temsil niteliği en yüksek uluslararası örgütü olan BM'nin uluslararası barışın korunması ve ortak gelişmenin ilerletilmesi yolunda oynadığı önemli rolü desteklediğini belirtti.

Wang Yi görüşmede ayrıca, BM'de reform yapılması konusunun çeşitli tarafların ilgisini çektiğini, Çin'in reformdan yana olduğunu ve aynı zamanda söz konusu sürecin üye ülkelerin önerilerini yeterince ele alma temelinde istikrarlı şekilde ilerletilmesini arzuladığını ifade etti.

Lajcak görüşmede, uluslararası toplumun Çin'in uluslararası arenada gittikçe önemli rol üstlenmesini olumlu karşıladığına işaret ederek, Çin'in çatışmaların önlenmesi, sıcak sorunların çözülmesi, barışı koruma eylemlerinin devamı, 2030 yılına gelindiğinde sürdürülebilir gelişme gündeminin hayata geçirilmesi gibi alanlarda küresel liderlik rolü sergilemesi arzusunu dile getirdi. Lajcak, BM'nin Çin ile olan işbirliğini daha da pekiştireceğinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor