Çin ve Rusya dışişleri bakanları bir araya geldi

2017-09-19 10:15:18

     Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Toplantısı vesilesiyle dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir araya geldi.

   Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Rusya'nın BRICS Xiamen Zirvesi'nin başarıyla düzenlenmesi için aktif katkı sağladığına işaret ederek, bunun iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Wang Yi, bu yıl iki ülke arasında bir dizi temasların yapılacağına dikkati çekerek, iki tarafın titizlikle yapacağı hazırlıklarla iki ülke arasında somut işbirliği kazanımlarının elde edilmesi gerektiğini söyledi.

     Kore Yarımadası'nda nükleer soruna değinen Wang Yi, sorunun mutlak barışçı yollardan çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde alınan kararları ciddiyetle hayata geçireceğini ve uluslararası sorumluluklarını yerine getireceğini kaydeden Wang Yi, ilgili tarafların da gerekli sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti.

Görüşmeleri yeniden başlatmanın da Güvenlik Konseyi kararlarının hayata geçirilmesine yardımcı olacağını kaydeden Wang Yi, Çin ve Rusya tarafından ortaya koyulan çözüm planının uygulanabilirliğinin yüksek olduğuna işaret ederek, iki tarafın uluslararası toplum tarafından iyi anlaşılması için ortak çaba harcamaları çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov yaptığı konuşmada, Çin ile birlikte gerçekçi işbirliğini yeni düzeye taşımaya, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ), BM gibi çerçeveler içinde stratejik ortaklığı derinleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Lavrov, Çin ve Rusya'nın Kore Yarımadası'nda nükleer sorun hakkında aynı fikirde olduklarına işaret ederek, sorunun barışçı yollardan çözülmesi için önemli çaba harcayacaklarını kaydetti. İki taraf, Suriye ve Afganistan gibi sıcak konularda da görüş alışverişinde bulundular.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor