“Kuşak ve Yol, Çin-Latin Amerika işbirliğinin yeni odağı”

2017-09-18 10:51:15 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 17 Eylül'de Panama kentinde Panama Devlet Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Isabel Saint Malo'yla birlikte gazetecileri kabul etti.

Latin Amerika'nın 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun doğal uzantısı ve önemli bir noktası olduğuna işaret eden Wang Yi, yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Çin-Latin Amerika işbirliğinin yeni odağı haline geldiğini ifade etti.

Wang Yi, Latin Amerika ve Karayipler'in gelişmekte olan ülkelerin yoğun olduğu bir bölge, aynı zamanda uluslararası ilişkilerde kuvvetler dengesinde sürekli büyüyen yeni bir güç olduğunu hatırlattı.

Çin'in hep stratejik ve uzun vadeli bir bakış açısıyla Latin Amerika ve Karayipler ülkeleriyle ilişkilerini ele aldığını vurgulayan Wang Yi, Çin ve Latin Amerika gelişmelerinin birbirine fırsatlar yarattığına kararlılıkla inanmakta olduğunu söyledi.

Wang Yi, Çin ve Latin Amerika işbirliğinin üçüncü tarafı hedef almadığını ve ikili ilişkilerin üçüncü tarafla olan ilişkilerini etkilemeyeceğine işaret etti. Dışişleri bakanı Wang, taraflar arası işbirliğiyle Latin Amerika'daki çeşitli ülkelerin bütünsel gelişmesinin ilerletilmesi ve Latin Amerika'nın uluslararası toplumdaki konumu ve etkisinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Wang Yi, Çin ve Panama arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının Çin'in Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki dost çevresine yeni bir üyenin daha katılması anlamına geldiğini dile getirdi. Wang, Çin'in 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun Latin Amerika'ya doğal bir şekilde uzanması için Panama'nın özgün ve önemli rol oynamasını arzu ettiğini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor