Wang Yi Panama Cumhurbaşkanı ile görüştü

2017-09-17 16:12:56 CRI

Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela, dün ülkeyi ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.


Varela, Panama ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını ve geçen üç ay boyunca hızla gelişen ikili ilişkilerden büyük sevinç duyduğunu söyledi.


Varela, bu sene içinde Çin'i ziyaret etmeyi planladığını ve böylece iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğini derinleştirme fırsatları oluşturulabileceğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Varela, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni destekleyeceklerini belirtti. Ayrıca Panama'nın Taiwan sorunu hakkında “Tek Çin” politikasında ısrar ederek bu politikaya aykırı düşecek ve karşılıklı siyasi güvene zarar verecek hiçbir girişimde bulunmayacağını kaydetti.


Varela, Çin'in devlet birliğini gerçekleştirebileceğine inandıklarını ifade etti.


Wang Yi ise, Panama ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının ve Panama'nın tarihi bir tercih yapmasının hem çağın akımına, hem de halkların isteklerine uygun olduğu için Panama'da ve hatta uluslararası toplumda takdirle karşılandığına işaret etti.


Cumhurbaşkanı Varela'nın Çin ziyareti için Panama ile birlikte hazırlanabileceklerini aktaran Wang Yi, bu ziyaretle iki ülke arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliği ve ortak refah döneminin başlamasını umduklarını belirtti.


Wang, iki ülke arasında endüstriyel yatırım, ticaret, havacılık, deniz taşımacılığı, finans, kalite kontrol, turizm, kültür ve yargı  gibi önemli alanlarda işbirliğinin genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Wang son olarak, Panama'nın Taiwan sorununu uygun bir şekilde çözerek, ikili ilişkilerin temelini sağlamlaştırabileceğine inandıklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor