Erdos Deklarasyonu yayınlandı

2017-09-16 16:07:50 CRI

“BM Çölleşmenin Önlenmesi Antlaşması'na Taraflar 13. Toplantısı” dün sona erdi. Toplantının ardından “Erdos Deklarasyonu” yayınlandı.


46 maddenin yer aldığı deklarasyonda çölleşmenin önlenmesi, kuraklık ve kum fırtınalarının zararlarının azaltılmasıyla iklim değişikliğiyle mücadele, biyolojik çeşitliliğin ve tahıl güvenliğinin korunması arasındaki sıkı ilişkiye vurgu yapıldı.


Dünya ülkelerinin “BM Çölleşmenin Önlenmesi Antlaşması”nın etkili bir şekilde uygulanması yönündeki taahhütlerinin yinelendiği deklarasyonda, 2018-2030 stratejik çerçevenin önemi onaylandı. Deklarasyonda ayrıca, dünya ülkelerinin 2030 yılına kadar arazi gerilemede sıfır büyümenin gerçekleştirilmesi için somut eylemlerde bulunması teşvik edildi.


Öte yandan deklarasyonda, Çin hükümetinin desteklediği “Kuşak ve Yol” kapsamında bulunan çölleşmenin önlenmesine ilişkin işbirliği mekanizması olumlu karşılandı.


Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin Erdos kentinde 6 Eylül'de başlayan “BM Çölleşmenin Önlenmesi Antlaşması'na Taraflar 13. Toplantısı”na 190 ülkenin hükümeti ile 20'den fazla uluslararası örgütten 2 bini aşkın temsilci katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor