Çin'den Kuzey Kore'nin füze denemesine tepki

2017-09-15 19:04:55 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) bugün erken saatlerde yaptığı füze denemesini değerlendirdi, ilgili tarafların bölgesel gerginliğin tırmanmasına yol açan eylemlerden kaçınması çağrısında bulundu.

Hua Chunying, Pyongyang'ın, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına aykırı olarak balistik füze fırlatmasına karşı çıktıklarını belirtti.

Şu anda Kore Yarımadası'ndaki durumun karışık, hassas ve ciddi olduğunu vurgulayan Hua, ilgili tarafların soğukkanlılığı koruyarak, bölgede gerginliği tırmandıran girişimlerde bulunmaması çağrısı yaptı.

Füze denemesinden hemen sonra ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yaptığı yazılı açıklamada, “Çin ve Rusya buna müsamaha edemeyeceklerini kendi başlarına atacakları adımlarla göstermeliler." ifadesini kullandı.

Hua Chunying, buna ilişkin olarak da Kore nükleer sorununun özünde güvenliğin, merkezinde de Kuzey Kore ile ABD arasındaki anlaşmazlığın olduğuna, sorunu çözecek anahtarın da Çin'in elinde bulunmadığına işaret etti. Sözcü, ilgili tarafların kendi sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor