Çin: “THAAD” ikili ekonomik ilişkileri olumsuz etkiliyor

2017-09-14 19:18:38 CRI

Çin, “THAAD” sisteminin Güney Kore'ye (KC) geçici olarak konuşlandırılmasının, kendi stratejik ve güvenlik çıkarlarına ciddi zarar verdiği gibi Güney Kore ile arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini de olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında THAAD füze savunma sisteminin kurulumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 Son yıllarda Çin ile Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin genel olarak istikrarlı geliştiğini söyleyen Gao, ancak iki ülke arasındaki işbirliği ve iletişimin, halklarının desteğine de ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

Sözcü, Güney Kore'nin “THAAD”ı konuşlandırmasının, Çin'in stratejik ve güvenlik çıkarlarına ciddi zarar verdiği gibi, Çin halkının Güney Kore'ye olan dostluk duygularını da incittiğini ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Sözcü, Güney Kore'den Çin'in çıkarlarına ve haklı kaygılarına saygı gösterip, ilgili sorunları uygun şekilde çözerek, ikili ekonomik ve ticari işbirliğine elverişli ortam yaratmasını beklediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor