Xi Jinping ve Putin'den ortak üniversiteye kutlama mesajı

2017-09-13 19:25:32 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Çin ve Rusya tarafından ortaklaşa kurulan ilk üniversite olan Shenzhen MSU-BIT Üniversitesi'nin açılış törenine ayrı ayrı kutlama mesajı gönderdiler.


Xi Jinping, mesajında, eğitimin hem bir ülkenin kalkınma sürecinde önemli bir itici güç, hem de diğer ülkelerin halklarıyla temasları geliştirmeyi sağlayan bir bağ olduğunu belirtti.


Çin ile Rusya arasındaki eğitim bağının son yıllarda kuvvetlendiğini ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesinde aktif rol oynadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, MUS-BIT Üniversitesi'nin açılmasının, Putin ile varılan uzlaşıların bir parçası ve iki ülkenin kültürel işbirliğinden elde edilen önemli sonuçlardan biri olduğunu söyledi.


Xi Jinping, mesajında ayrıca söz konusu üniversitenin; çeşitli alanlardaki inşasının iyileştirilmesinin yanı sıra Çin-Rusya eğitim işbirliğinin derinleştirilmesi ve iki ülkenin halklarının dostluğuna katkıda bulunması yönündeki arzusunu ifade etti.


Putin, mesajında, eğitim işbirliğinin Rusya ve Çin'in stratejik ortaklık ilişkilerinin önemli bir parçası olduğunu kaydetti.


Putin, Shenzhen MSU-BIT Üniversitesi'nin kurulmasının iki ülkenin halklarının dostluğu ile karşılıklı anlayışını daha da ilerleteceğini ve bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin Çin, Rusya ve dünyada olumlu karşılanacağını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor