Li Keqiang: Kitlesel girişimcilik ve inovasyon gelişiyor

2017-09-12 18:53:37 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing'de düzenlenen “1+6” Yuvarlak Masa Toplantısı'nda uluslararası ekonomik kuruluşların yöneticileriyle bir araya geldi.


Toplantıya başkanlık eden Li Keqiang, ülke genelinde başlatılan girişimcilik ve yenilik inisiyatifiyle elde edilen sonuçları değerlendirdi.

Başbakan Li, Çin'in en büyük gücünün zengin insan kaynaklarında yattığını vurguladı. 1,3 milyarlık nüfusun 900 milyonluk kısmının iş gücüne katıldığı, 170 milyonunun ise yüksek eğitim aldığı veya uzman niteliği kazandığı bilgisini paylaşan Li Keqiang, bunun sonsuz bir girişimcilik ve inovasyon kaynağı anlamına geldiğini söyledi.

Li Keqiang, “Ülke genelinde kitlesel girişimcilik ve inovasyon inisiyatifini başlattık. Bu adım, piyasa canlılığı ve toplumsal yaratıcılığı ortaya çıkardı. 2014'ten bu yana, günlük olarak 14 bin yeni şiket kuruldu. Bu sayı yılın başından itibaren de 16 bine yükseldi. Yeni kurulan bu şirketlerin yüzde 70'i istihdama büyük güç katmıştır.” diye konuştu.


Çin Başbakanı, yalnızca bireysel veya küçük işletmelerin bu inisiyatife katılmadığını, ayrıca büyük firmaların da inisiyatifi destekleyerek farklı ölçeklerdeki şirketler arasında ortak gelişme sağlanmasına katkı yaptığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor