Xinjiang'da 15 yıllık eğitim yaygınlaştırılacak

2017-09-12 11:43:22 CRI

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eğitim çalışmalarıyla ilgili olarak yakın tarihte yayımlanan 13. Beş Yıllık Plan'da 2020 yılına kadar bölge genelinde 15 yıllık eğitimin yaygınlaştırılacağı belirtildi.

Plana göre, bölgede eğitimde modernleşme çabaları ilerletilirken, Xinjiang'ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı üzerindeki bir bölgesel eğitim merkezi olarak inşası da güçlendirilecek.

Xinjiang'da 2020 yılına kadar 3 yıllık okul öncesi ücretsiz eğitim kapsamlı şekilde yaygınlaştırılırken, eğitim kurumlarının koşulları da standart hâle getirilecek.

Diğer yandan, 9 yıllık zorunlu eğitimde de yüzde 95'in üzerinde mezuniyet verilmesi, öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bunun yanı sıra, ilgili planda, Xinjiang'da lise eğitiminin yaygınlaştırılarak, liseye giriş oranının yüzde 90'a ulaşması, modern mesleki eğitimlerin geliştirilmesi ve yüksek okullara giriş oranının yüzde 40'a çıkarılması da yer alıyor.

Xinjiang'da okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim aşamalarında iki dilli eğitimin yüzde 100 yaygınlaştırılması da önümüzdeki üç yıl için öngörülen hedefler arasında bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor