Doğu Asya ekonomi ve ticaret bakanları toplantısı düzenlendi

2017-09-10 15:47:45

Doğu Asya Zirvesi kapsamındaki ekonomi ve ticaret bakanları toplantısı dün Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlendi. Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, tarafların ortaklaşa çaba harcayarak bölgedeki işbirliklerinde devamlı ilerleme kaydedilmesini sağlamaya devam etmeleri çağrısında bulundu.

Çinli Bakan toplantıda yaptığı konuşmada, bu yılın başından beri dünya ekonomisindeki iyileşme eğilimi ve Uluslararası Para Fonu'nun dünya ekonomisinin büyüme beklentisini yüzde 3.5 olarak revize ettiğini hatırlatarak, bazı sorunların henüz çözülmediğini belirtti.

Zhong Shan, Çin'in kendi işlerini iyi yapmasının dünyaya büyük katkısı olduğunu, Çin'in ekonomi endekslerinin beklentilerden iyi olduğunu dile getirdi. Çin ekonomisi bu yılın ilk yarısında yüzde 6.9 büyüdü, döviz miktarı 3 trilyon doların üstünde korundu.

Zhong Shan, geçen Mayıs ayında Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nu başarıyla düzenleyen Çin'in 2018 yılında uluslararası ithalat fuarına evsahipliği yapmak için hazırlıkları yürütmekte olduğunu hatırlattı.

Zhong, Cumhurbaşkanı Xi'nin BRICS Xiamen Zirvesi'nde önerdiği gibi, çok taraflı ticaret sistemi, bölgesel ticaret düzenlemelerini kararlılıkla desteklemeye devam edeceklerini, özellikle Doğu Asya Zirvesi çerçevesinde diğer taraflarla birlikte bölgedeki işbirliğini ilerleteceklerini ifade etti.

Söz konusu ekonomi ve ticaret bakanları toplantısında ASEAN'a üye 10 ülke, Çin, ABD, Rusya, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda, ve Hindistan'dan yetkililer katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor