BRICS Ülkeleri Semineri Brüksel'de düzenlendi

2017-09-09 16:36:21 CRI

BRICS Ülkeleri Semineri, dün Brüksel'deki Egmont Sarayı'nda düzenlendi. BRICS ülkelerinden gelen diplomatik elçi ve uzmanlar Avrupa'dan gelen meslektaşlarıyla birlikte BRICS ülkelerinin dünyada oynadığı rol ve Avrupa ile işbirliğini ele aldılar.

Çin'in Belçika'daki Büyükelçisi Qu Xing, yaptığı konuşmada, BRICS ülkelerinin ekonomi hacminin geçen 10 yılda yüzde 179 oranında arttığını, dünya ekonomisindeki payının da yüzde 12'den yüzde 23'e yükseldiğini kaydetti.

Qu Xing'e göre, BRICS ülkelerinin ticaret hacmi yüzde 94 oranında artarken, kentleşen nüfus ise yüzde 28 oranında büyüdü. Geçen 10 yılda, küresel ekonomik büyümeye katkısı yüzde 50'yi bulan 5 BRICS ülkesinin, 2008 finans krizinden bu yana, dünya ekonomisinin yeniden canlandırılmasına büyük etkisi oldu.

BRICS ülkeleri ve Avrupa'nın beyin takımlarından uzmanlar, yaptıkları konuşmada, BRICS ülkelerinin oluşturduğu dev ekonomik topluluğun Avrupa Birliği'nin önemli bir ticaret ortağı olduğu görüşünde. Ayrıca, uzmanlara göre BRICS ülkelerinin AB ile iklim değişikliği, kültürel temas, terörle ve kara para aklamayla mücadele gibi alanlarda geniş kapsamlı işbirliğine sahip olduğunu ifade etti.

Çin'in Belçika'daki büyükelçiliğinin düzenlediği seminere Çin, Brezilya, Rusya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hindistan dahil beş BRICS ülkesinin büyükelçileri katılarak konuşma yaptılar. Ayrıca çok sayıda ülkeden siyasi, akademik ve ticari çevrelerden 2 yüz kişi de seminerde hazır bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor