İlk Çin-Pakistan-Afganistan Dışişleri Bakanları Toplantısı bu yıl yapılacak

2017-09-08 20:58:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing'de Pakistan Dışişleri Bakanı Hace Muhammed Asıf'la görüştü. Daha sonra iki lider gazetecilerin karşısına çıktı.

Pakistan-Afganistan ilişkileriyle ilgili soruyu yanıtlayan Wang Yi, iki ülkenin bölgedeki önemli ülkeler olduğunu kaydederek, Çin'in iki ülkeyle el ele vererek bölgedeki istikrar ve refahın korunmasına çaba göstermesini içtenlikle arzu ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang, Asıf'ın Afganistan'la ilişkileri iyileştirme tavrını ortaya koymasını takdirle değerlendirdiğini ifade etti.

Wang Yi, Pakistan ve Afganistan'ın ortak dostu olan Çin'in sadece Çin-Pakistan ve Çin-Afganistan ikili ilişkilere önem vermekle kalmayıp, Çin, Pakistan ve Afganistan'ı kapsayan üç taraflı işbirliğinin arayışında olduğunu söyledi.

Bu yöndeki ilk aşamada ilerlemenin kaydediğine işaret eden Dışişleri Bakanı Wang, 1. Çin-Pakistan-Afganistan Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bu yıl yapılacağını dile getirdi. Wang Yi, Pakistan ve Afganitan'ın ortak çabaları, Çin'in aktif desteğiyle Pakistan-Afganistan ilişkilerinin ve üç taraflı işbirliğinin parlak bir gelecekle buluşacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor