Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Enstitüsü Xinjiang'da yerleşti

2017-09-08 18:25:18

Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Enstitüsü'nün (CAREC) açılış töreni, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de düzenlendi. Yerel yönetimlerin katılımıyla yeni kurulan uluslararası örgüt CAREC, bilgi paylaşımı hakkında bölgesel işbirliğini destekleyecek.

Çin Maliye Bakanı Xiao Jie, dün açılış töreninde yaptığı konuşmada, CAREC'i kurma ve bölgesel ekonomik işbirliğini ilerletmenin Çin ve Orta Asya ülkelerinin ortak arzusu olduğuna dikkat çekti.

CAREC'in açılmasının Orta Asya bölgesel ekonomik işbirliği tarihinde yeni bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Xiao Jie, CAREC'in üye ülkeleri ve Asya Kalkınma Bankası (ADB) gibi kalkınma ortaklarının ortak istişare yapması, inşa etmesi ve paylaşım yapmasının sonucu olduğunu kaydetti.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şükret Zaker, yaptığı konuşmada, CAREC'nin Xinjiang'da bulunmasının Xinjiang'ın Kuşak ve Yol inşası fırsatını yakalaması ve çeşitli inşaları yürütmesine düşünsel destek sağladığını belirtti.

Afganistan, Pakistan ve Özbekistan'ın maliye bakanları, Tacikistan Ekonomi ve Ticaret Bakanı, konuşmalarında Orta Asya bölgesel ekonomik işbirliği seviyesinin yükseltilmesi için CAREC'in rolünü takdirle değerlendirdi. Bakanlar, CAREC'in daha yüksek düzeydeki bilgi paylaşım platformuna dönüşmesine destek verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor