Xi Jinping ve Merkel telefonda Kore Yarımadası'nı görüştü

2017-09-08 09:14:57 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kore Yarımadası meselesini telefonda görüştü.


Xi Jinping, “Zaman bir kez daha kanıtlamıştır ki Kore Yarımadası meselesi sadece diyalog ve istişare gibi barışçı yollarla çözülebilir” ifadesini kullandı.


Xi, uluslararası toplumun barışçı çözüm için ortak çaba harcaması gerektiğini belirtti ve Çin'in nükleer silahlardan arınmış bir yarımada görmek istediğini kaydetti. Çin'in uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini savunduğunu yineleyen Xi, Kuzeydoğu Asya bölgesinde barış ve istikrarı korumada ısrarlı olduklarının altını çizdi.


Merkel de barışçı çözümden yana olduklarını belirterek, ilgili tüm tarafların müzakere masasına çekilmesi çağrısında bulundu. Merkel, sorunu bir an önce çözüme kavuşturmak üzere Çin'le temasları güçlendirmeye hazır olduğuna dikkat çekti.


Xi-Merkel telefon görüşmesinde ikili ilişkiler de ele alındı.


Xi Jinping, Çin ile Almanya arasındaki ilişkilerin yüksek seviyede geliştiğini hatırlatarak, kısa süre önce Almanya'da düzenlenen G20 Zirvesi sırasında Başbakan Merkel'le kapsamlı stratejik işbirliğini ilerletme ve uluslararası işlerde eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirme üzerinde fikir birliğine vardıklarını dile getirdi.


Xi, Çin ile Almanya arasındaki işbirliğinin öneminin ikili çerçeveyi aşıp, dünya barışı ve istikrarının korunması ve ortak kalkınmanın hızlandırılmasında gittikçe daha önemli rol oynadığını belirtti.


Merkel, Xi Jinping'in Temmuz ayında ülkesine yaptığı ziyaretin çok başarılı geçtiğine ve ikili ilişkilerin gelişmesi için büyük önem taşıdığına işaret etti.


İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinin günden güne yoğunlaştığını ifade eden Merkel, Çin'le önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda temas ve eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Xi, bir gün önce de Kore Yarımadası meselesiyle ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump'la telefonda görüşmüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor