Yeni Çin Diyanet İşleri Yönetmeliği 2018 yılında yürürlüğe girecek

2017-09-07 19:28:30

Çin Diyanet İşleri Yönetmeliği revize edildikten sonra Başbakan Li Keqiang'ın imzasıyla yayımlandı. Yönetmelik, 1 Şubat 2018'de yürürlüğe girecek.

2005 yürürlüğe giren Çin Diyanet İşleri Yönetmeliği, vatandaşların dini inanç özgürlüğünün korunması, sağlıklı din ilişkilerinin kurulması, dinler arası ve toplumsal uyumun savunulmasında önemli rol oynadı.

Yurt dışında ve yurt içindeki değişimlerle beraber diyanet alanında bazı yeni durum ve yeni sorunlar ortaya çıktı. Adı geçen yönetmeliğin revize edilmesine ihtiyaç duyuldu.

Yönetmeliğin yeni versiyonunda vatandaşların dini inanç özgürlüğüne vurgu yapıldı. Yönetmelikte çeşitli kademelerdeki yönetimlerin dini topluluklar, okullar ve mekanlara kamu hizmetleri sağlamaları; din çevresinin yasalara göre kamu yararına iyilik davasını yürütmeleri; dini görevlilerin toplumsal güvenceye katılma hakkına sahip olmaları; dini okul ve mekanların tüzel kişi kaydını yaptırabilmeleri; dini topluluk, okul ve mekanların mülkiyet sahibi olmaları dahil bir çok yeni düzenleme yer alıyor.

Dini ve toplumsal uyumun ilerletilmesini destekleyen yönetmelikte herhangi bir örgüt veya kişinin dinler arası veya bir din altında, dini inancı olanlar ve olmayanlar arasında zıtlaşma ve çatışma yaratmaması gerektiğine işaret edildi.

Diyanet işleri yönetimini daha sağlıklı hale getiren yönetmelikte, “yasal olanı koruma, yasa dışı olanı önleme, aşırıcılıkla ve sızma girişimiyle mücadele etme, suçlara darbe indirme” ilkeleri ileri sürüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor