Çin: KC, THAAD'ı konuşlandırmayı durdurmalı

2017-09-07 19:03:58

    Çin, ABD ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC) Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemini konuşlandırmayı bir an önce durdurmaları gerektiğini açıkladı.

   Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in konuşlandırma konusundaki tutumunun kesin, net ve değişmez olduğunu, Çin'in konuşlandırmaya kararlılıkla karşı çıktığını kaydetti.

  Edinilen bilgilere göre, KC'de çok sayıda vatandaşın karşı çıkmasına rağmen, ABD ve KC orduları, THAAD sistemini konuşlandırmaktan vazgeçmedi. Sisteme ait 4 füze fırlatma aracıyla beraberindeki donanımlar, KC'nin Gyeongsang eyaletindeki Amerikan askeri üsse sevk edildi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang açıklamasında, ABD ve KC'nin Çin dahil bölge ülkelerinin güvenlik çıkarlarıyla kaygılarına önem vermeleri, THAAD sistemini konuşlandırmayı derhal durdurmaları, ilgili araçlarla donanımları geri çekmeleri gerektiğini söyledi. Geng, bu konuda Çin'in KC'ye ciddi girişimde bulunduğunu ifade etti.

 KC Savunma Bakanlığı, ABD ve KC'nin THAAD sistemini geçici olarak konuşlandırmayı tamamladıklarını, nihai konuşlandırmanın ilgili değerlendirmenin sonuçlarına göre yapılacağını açıkladı. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor