Çin-Arap Ülkeleri İş Zirvesi düzenlendi

2017-09-07 15:03:27 CRI

2017 Çin-Arap Ülkeleri Fuarı kapsamındaki Çin-Arap Ülkeleri İş Zirvesi dün Çin'in Yinchuan şehrinde düzenlendi.


Zirvede yayınlanan Yinchuan Deklarasyonu'na göre, Çin ile Arap ülkeleri arasında endüstriyel kapasite, donatım üretimi, altyapı tesisleri, KOBİ'ler ve tarım gibi alanlarda işbirliği derinleştirilecek.


Deklarasyonda, Çin ve Arap işletmeleri arasındaki işbirliği, özellikle endüstriyel kapasite ve donatım üretimi konusundaki işbirliği güçlendirilerek, Arap ülkelerinin sanayileşme sürecinin hızlandırılması gerektiği bildirildi.


Çin ve Arap ülkeleri, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde, karayolu, demiryolu, liman ve elektrik gücü gibi büyük ölçekli altyapı tesisleri inşa projelerindeki işbirliğini güçlendirme ve altyapı tesisleri konusunda bağlantıyı pekiştirme konusunda fikir birliğine vardı.


Yeni tur bilimsel ve teknolojik devrim ve sanayi devrimiyle hızla değişen küresel ticaret ortamının Çin ve Arap ülkelerine büyük tehditlerin yanı sıra ortak fırsatlar sunduğuna işaret edilen deklarasyonda, iki taraf arasında dijital alanda bağlantının yoğunlaştırılması gerektiği ileri sürüldü.


Deklarasyona göre, iki tarafın hukuk kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve iki taraf işletmelerine daha uygun işbirliği ortamı yaratılması amacıyla, Çin-Arap ticari işler hukuk işbirliği komitesinin oluşturulması planlanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor