Çin-Rusya başbakan yardımcıları görüştü

2017-09-06 15:05:08 CRI

Çin-Rusya Düzenli Başbakanlar Görüşmesi öncesinde Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin 4-5 Eylül günlerinde Rusya'nın Volgograd kentinde görüştü.

Wang Yang, son görüşmede en önemli görevin iki ülke liderleri arasında varılan bir dizi fikir birliğini yerine getirerek, Kasım'da yapılacak Çin-Rusya Düzenli Başbakanlar Görüşmesi için hazırlık yapmak olduğuna işaret etti.

Wang Yang, son yıllarda, Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin hep yüksek seviyede geliştiğini, çeşitli alanlardaki işbirliğinde büyük ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Çin'in Rusya'nın istikrarlı en büyük ticaret ortağı olduğunu dile getiren Wang Yang, iki ülke arasındaki karşılıklı yatırım ve bağlantının istikrarlı şekilde ilerlediğine, önemli stratejik projelerin işbirliğinde olumlu gelişmeler kaydedildiğine, Kuzey Kutbu'nu geliştirme işbirliğinde ilk aşamada netice alındığına dikkat çekti.

Wang, iki tarafın son görüşmeyle ağırlıklı alanlarındaki işbirliği çalışmalarını özetleyerek, yeni fikir ve öneriler ileri sürüp, yeni aşamadaki somut işbirliğine sağlam temel atmalarının beklendiğini ifade etti.

Rogozin, bu görüşme mekanizmasının, somut işbirliğini derinleştirmek ve gelecekteki işbirliğine istikamet vermek için büyük önem taşıdığını söyledi.

Rogozin, geçen görüşmeden sonra iki ülke arasındaki üst düzey temasların yoğunlaştığını, somut işbirliğinin canlı şekilde gerçekleştirildiğini, ikili ticaretin hızla geliştiğini sözlerine ekledi.

Rogozin, Çin'le beraber kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini sürekli ilerletmeye hazır olduklarını ifade etti.

İki taraf ayrıca nükleer enerji, uzaycılık, tarım, Kuzey Kutbu, sivil havacılık ve dijital ekonomi gibi konular üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor